WNĘTRZA

Projektowanie łazienki- na co zwrócić uwagę?

Łazienka jest jednym z kluczowych pomieszczeń w każdym domu. To tu zaczynamy i kończymy swój dzień (zaraz po sypialni). Niezależnie od tego, czy jest to niewielkie pomieszczenie czy pokój kąpielowy – na pierwszym miejscu zawsze stoi funkcjonalność. Na co więc zwrócić uwagę podczas projektowania tego miejsca? Poniżej moje 3 złote zasady. 

  1. Planuj pod siebie

Uwielbiasz kąpiele w wannie ale prysznic wydaje ci się bardziej praktycznym rozwiązaniem? Zastanawiasz się, czy w przypadku powiększenia się rodziny obejdziecie się bez wanny? Podobają ci się modne marmurowe wzory ale obawiasz się ciągłego sprzątania? Na wypadek gości planujesz dodatkową toaletę, mimo rosnących kosztów i kurczącej się powierzchni? Wszystkie te dylematy są w 100% zrozumiałe, w końcu remont łazienki nie zdarza się co tydzień. Poza tym każdy remont wiąże się z niemałym wydatkiem finansowym ale także energetycznym (remont bez stresu chyba się jeszcze nikomu nie przydarzył ;-)).

Zdecydowanie polecam planowanie pod kątem własnych potrzeb, włączając w to potrzeby domowników. Jeśli od lat korzystasz z prysznica i uwielbiasz taki rodzaj orzeźwienia- nie zakładaj, ze coś się w tej materii zmieni. Daj sobie również furtkę, że jeśli zapragniesz relaksującej kąpieli wybierzesz się np. na weekend do SPA lub hotelu, gdzie można zażyć  relaksującej kapieli. Ponadto, biorąc pod uwagę fakt, że goście odwiedzają cie ok. 10 razy do roku to użycie dodatkowej toalety rocznie zamknie się w mniej niż 2.8%! Czy warto na rzecz nieswoich oczekiwań rezygnować z innych udogodnień ? Raczej nie. 

2. Wygoda ponad modę

We wnętrzach, tak jak w modzie, panują różnego rodzaju trendy. Producenci wyposażenia łazienek z roku na rok wprowadzają nowe rozwiązania, nowe wzory i formy. W przeciwieństwie do trendów w modzie, nie zmieniają się one sezonowo a zostają z nami na kilka lat. Średni cykl trendu wnętrzarskiego szacuje się na około 3-5 lat (!). Co oznaczałoby, że nasza łazienka jest ‚niemodna’ zanim się obejrzysz. Prawda jest taka, że jeśli chcielibyśmy podążać za trendami musielibyśmy remontować co roku każde z pomieszczeń w domu. Na targach branży płytkarskiej np. w Bolonii zawsze znajdzie się coś nowatorskiego lub z efektem wow (np. płytki inspirowane nowojorskim metrem kilka sezonów temu lub wielkoformatowe płyty o grubości 3mm).  Część z tych trendów się przyjmuje w polskich wnętrzach, cześć nie ma szansy przebicia. Warto wspomnieć, że coś co jest piękne nie zawsze jest praktyczne i użyteczne. Niektóre produkty stworzone są by cieszyć oko, natomiast w codziennym życiu nie spełnią twoich oczekiwań. Znasz swój tryb i styl życia, znasz siebie. Musisz zadać sobie pytanie, jakie materiały, formy, kolory ułatwią ci codzienność. Co do tej pory się sprawdziło, a co kompletnie utrudniało np. utrzymanie czystości w łazience. 

3. Inwestuj w rozwiązania ułatwiające życie

Mogłoby się wydawać, że cześć z propozycji, o których zaraz przeczytasz poniżej będzie dla ciebie na etapie projektowania- zbędnym wydatkiem. Pamiętaj jednak, że ten koszt ponosisz na początku inwestycji i zwróci się on każdego dnia. Podziękujesz sobie każdego dnia, ponieważ uprzyjemnią chwile spędzone w łazience. Wbrew pozorom, niektóre z nich nie są aż tak drogie na etapie remontu/budowy, a jeśli ich nie zastosujecie na starcie, nie będzie juz możliwości na zmianę. Tak zwana droga bez powrotu. Wg mnie warto zainwestować w:

  • ogrzewanie podłogowe- jeśli nie ma możliwości zastosowania ogrzewania wodnego, wybierz matę elektryczną, którą stosuje się pod płytkami podłogowymi. Zimowe poranki staną się o niebo przyjemniejsze, a temperaturę można programować i regulować zgodnie z rytmem dnia. 
  • Wbudowany system dźwiękowy- gratka dla fanów muzyki ale również dla tych, którzy lubią słuchać porannych audycji/podcastow pod prysznicem lub w wannie.
  • Baterie podtynkowe- często ten typ baterii wymaga dodatkowych prac polegających na wkuciu elementu podtynkowego w ścianę lub wykonanie tzw. przedścianki ale warto- mniej elementów zewnętrznych= mniej sprzątania.
  • Automatyczna suszarka do ubrań- jeśli masz taka możliwość w postaci przestrzeni- do it! Nie tylko oszczędza czas ale również ułatwia, a nawet eliminuje proces prasowania.
  •   Bidet- jeśli aranżujesz spory pokój kąpielowy przemyśl montaż bidetu lub samej baterii bidetowej umieszczonej obok toalety czyli tzw. bidetki. Ten element wyposażenia docenią szczególnie kobiety. 
  • Architekt- last but not least- jeśli kompletnie nie masz pomysłu lub brakuje ci zmysłu przestrzennego – zainwestuj w usługę architekta. Profesjonalny i dobry architekt wysłucha cie i na podstawie twoich potrzeb stworzy wnętrze szyte na miarę. Jeśli przerażają cie koszty, skorzystaj z usługi porady, które są co raz bardziej popularne- także w wersji on-line. 

Planowanie łazienki nie jest najprostszym zadaniem (nawet dla architekta), ponieważ ma odpowiadać potrzebom użytkownika, które czasem cieżko sprecyzować. I choć każdy z nas jest rożny i każdy ma inny budżet, warto postawić swoje oczekiwania na pierwszym miejscu, tak aby finalnie przebywanie w łazience było wygodą poranka i przyjemnością wieczornej pielęgnacji.  

Co sądzicie o powyższych tipach? Często stawiacie design ponad komfort?

Leave a Reply